Ekran Kartı Tamiri

Ekran kartıyla ilgili bir sorun yaşadığınız zaman, ekranda gördüğünüz olağan dışı görseller nedeniyle bunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, grafik kartının işlediği bilgileri bilgisayarın monitörüne sağlıklı bir şekilde aktaramamasıdır. Ekrana yansıyan görüntüde Renkler yatay veya dikey çizgi çizgi yada karışık renklerde görünüyorsa yani normalin dışında ise veya ekranda hiç görüntü yoksa ekran kartınızla ilgili bir sorun olduğu muhtemeldir.
 
Bilgisayarınızı açtığınız da belirgin bir şekilde fan sesi duyuyorsanız ve bu ses ekran kartınızdaki fandan geliyorsa ekranda gördüğünüz normal dışı görüntülerin sebebinin bir işareti olabilir. Ekran kartı fanının bakımının yapılması veya değiştirilmesi gerecektir.
Bilgisayarınızın çalışması sırasında birden ekran siyahlaşıp birkaç saniye sonra görüntü tekrar geliyorsa ve ekran kartı sürücüsünün çöktüğünü ve yeniden başlatma gerektiği mesajını veriyorsa buda ekran kartının sürücü ile ilgili problem yaşadığınızın belirtisidir.
Sistemde yüklü ekran kartı sürücüsü kararsız olabilir. Eski tarihli sürücüler yeni çıkan oyunları oynarken sorun çıkarabilir. Bizim tavsiyemiz bu durumda ekran kartı markasının orjınal sitesinde onaylanmış sürücüyü yüklemek sistemin çok daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.
Bazı durumlarda ekran kartı yukarıdaki sebeplerin dışında tamamen çalışmasını durdurabilir. Böyle bir durumda ekran kartının arızalı olduğundan tam emin olabilmemiz için mevcut ekran kartı yerine başka bir ekran kartı takarak yada onboard (anakart üzerindeki ekran çıkışı) ekran kartından görüntü almalıyı denemeliyiz. Eğer görüntü alınırsa ekran kartımızın arızalı olduğundan emin oluruz.
 
Profesyonel BGA Rework Cihazı ile Ekran Kartı Chipset Değişimi
Arızalı olarak tespiti yapılan ekran kartı, bakımı yapıldığı halde ve doğru sürücü kurulduğu takdirde hala çalışmıyorsa, deneyimli personel ve son teknoloji tamir makinaları parkı (bga rework vb.) ile fiziksel olarak onarıma ihtiyacı var demektir.
 
Ekran Kartı Arızası Tamir Edilebilir mi?
Notebook bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi istediğiniz zaman istediğiniz anakartı veya ekran kartını istediğiniz zaman satın alıp takma lüksüne sahip değilsiniz. Herhangi bir notebook anakartının yan sanayisini de bulamazsınız. Masaüstü bilgisayarlarınız, notebooklarınız yetkili servise gittiğinizde hemen hemen tüm servislerde anakart tamiri yoluna gidilmez, anakartın değişimi veya yeni cihaz satın almaya yönlendirilirsiniz. İşte biz burada devreye giriyoruz.
 
Değişimi istenen tüm elektronik cihaz ekran kartlarının tamiri mümkündür ve ekran kartı tamir maliyeti çok daha ekonomik olmaktadır.
 

Son Güncelleme : 27.12.2019 ¦ Okunma Sayısı : 3.714